Preskočiť na obsah

Môže to byť vyhorenie? Čo si všímať u kolegov?

  • 3 min read

Ak ste manažérom alebo HR-istom, alebo vám “len” záleží na kolegoch – zbystrite pozornosť. Žijeme v celkom stresujúcom období a to sa môže podpísať na našom mentálnom, fyzickom ako aj emocionálnom zdraví.

Vyhorenie (burnout) je process, ktorý trvá nejaký čas a má niekoľko fáz. Preto netreba hneď robiť paniku, ak má kolega zlý deň, či dva. Ak ale pozorujete nasledovné zmeny správanie dlhšie – 2-4 týždne, je na mieste problém adresovať a otvorene sa s kolegom porozprávať.

Aké zmeny v správaní nám môžu pomôcť identifikovať vyhorenie?

1.      Nedôvera svojim schopnostiam

Ak niekto pôsobí akoby prestával dôverovať vlastným schopnostiam, môže to byť aj znakom toho, že zažíva vyhorenie.  Toto sa môže prejavovať napríklad tým, že kolega je presvedčený, že jeho nápady a práca budú odmietnuté, alebo je čoraz viac pasívny. Tento prístup sa môže prenášať aj do osobného života, kde ľudia nadobúdajú presvedčenie, že sú nekompetentní, že ich ostatní nemajú radi a celkovo sa cítia neprijatí.  

2.      Nízka angažovanosť vo vzťahoch

Vyhorenie môže byť v príznakoch veľmi podobné depresii. Ľudia sa javia letargickí a akoby odpojení,  uzatvárajú sa pred ostatnými, radšej ostávajú v dobrovoľnej izolácii. Burnout môže byť taktiež dôvodom, prečo je kolega zrazu cynický ohľadom pracovných vzťahov, jeho pozície a dôležitosti v rámci firmy.

3.      Precitlivenosť a celková emocionálne nestabilita

Emocionálny výbuch nie je ojedinelým znakom vyhorenia. Človek môže byť omnoho citlivejší na porovnateľné problémy ako inokedy, môže prehnane reagovať na minimálne podnety. Častejšie sa objavujú konflikty a vyvoláva ich predovšetkým jedna strana.

4.      Zjavný pokles záujmu o prácu a výsledky

Vyhorenie sa samozrejme prejaví aj na samotnom výkone. Môže to byť neskoré odovzdávanie práce, zvýšená chybovosť, alebo aj aj. V niektorých povolaniach môže bohužiaľ dojsť aj k zraneniam z nepozornosti.

5.      Odmietanie oddychu a dovolenky

Kolega nevníma svoju “prepracovanosť” a nechce si vybrať dovolenku. Možno ho nenapadá, čo iné ako prácu by mohol robiť, s kým a kam by šiel. V tomto prípade môže byť rizikové to, že kolegov život sa zúžil na pracovný život, prípadne nevie, ako by oddychoval.  Ak je niekto vyčerpaný celý čas a ruší svoje plány ohľadom obľúbených aktivít, môže to byť taktiež znakom vyhorenia. Častým príznakom vyhorenia je však aj samotné popieranie problému.

6.      Častejšie absencie

Ak už kolega častešie nemôže prísť do práce, môže to byť znakom toho, že niektoré problémy so stresom narástli do závažnejších a majú negatívny dopad na celkové zdravie. Určite je dobré sa uistiť, či kolega v tomto štádiu navštívil lekára. Každý všeobecný lekár dokáže identifikovať problémy súvisiace s dlhodobým sresom a v prípade potreby odporučí špecialistu.

A čo môžete urobiť vy ako manažér, HR-ista, či len kolega s dobrým úmyslom? Už len to, že čítate tento článok je fajn. Nebojte sa otvorene hovoriť o tom ako sa máte vy a o tom, čo vnímate v správaní daného kolegu. Ponúknite podporu a pomoc, ak bude chcieť, odporučte mu článok, knižku, web stránku, kde sa sám môže dozvedieť viac. Posuňte mu kontakt na odborníka a dodajte mu odvahu, ak sa bude chcieť rozhodnúť pre pomoc. Netlačte, nenúťte.

Buďte tým, koho by ste pri sebe chceli mať, keby vám bolo ťažko.

zuzana@burnout.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prihláste sa na odber nášho Newslettra